Archeologiniai

Dailes

Memorialiniai

 Kapines 

Architeturiniai

Etnokulturiniai

Mitologiniai

Sakraliniai

2017 03 31 vizitas2017 m. kovo 31 d. Utenos rajone lankėsi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė ir departamento apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė, kurios susitiko su Utenos rajono savivaldybės meru Alvydu Katinu. Susitikime taip pat dalyvavo mero patarėjas Gintautas Petravičius, Kultūros skyriaus vedėja Jūratė Misiūnienė, skyriaus specialistas, atsakingas už paveldosaugą, Arvydas Mitalas, Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinio padalinio specialistai, Saldutiškio dvaro savininkas Arūnas Svitojus.

Viešnioms meras pristatė Utenos rajono kultūros paveldo objektus, kalbėjo apie Utenos rajono savivaldybės pastangas bei darbus saugant minėtus objektus. Buvo aptarta vizito programa, objektai, kurie numatyti aplankyti. Bene daugiausia dėmesio buvo skirta Vyžuonėlių dvaro, kuriame kūrė pasaulio garso dailininkė Mariana Veriovkina, pastatų ir dvaro sodybos parko išsaugojimo klausimui. Taip pat buvo kalbama apie kitus Utenos rajone esančius dvarus.

Po susitikimo viešnios, lydimos Utenos rajono savivaldybės administracijos ir Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinio padalinio atstovų, lankėsi kultūros paveldo objektuose: Vyžuonėlių dvaro sodyboje, kur Diana Varnaitė ir Bronislava Raupėnienė apžiūrėjo sodybos pastatus ir susitiko su menotyrininke Laima Laučkaite-Surgailiene, asociacijos „Marianos Veriovkinos draugija" narėmis Sandra Dastikiene ir Rimante Černiauskaite-Kėriene. Buvo aptartos galimybės išpirkti dvaro sodybos pastatus ir pritaikyti juos kultūrinei, turistinei, edukacinei veiklai. Laima Laučkaitė-Surgailienė papasakojo, kuo svarbi ši dvaro sodyba Utenos rajonui ir Lietuvai, kokią vietą pasaulio meno erdvėje užima Mariana Veriovkina, asociacijos atstovės pristatė savo vizijas, kokios veiklos galėtų būti vykdomos dvaro sodyboje.
Kita aplankyta dvaro sodyba – Užpalių. Svečius pasitiko Užpalių bendruomenės nariai, supažindino su dvaro rekonstrukcijos perspektyvomis, jau dabar administraciniame dvaro pastate vykdomomis veiklomis, organizuojamais renginiais. Iš dvaro svečių maršrutas nusidriekė į Užpalių Švč. Trejybės bažnyčią, prie Krokulės šaltinio, vėliau – į Sudeikius apžiūrėti Sudeikių senosios mokyklos pastatą.
Diana Varnaitė, apžiūrėjusi memorialinę žydų žudynių ir palaidojimo vietą Rašės miške vietą, pripažino, kad taip sutvarkytų žydų kapinių ji Lietuvoje nematė. „Tikrai esate pavyzdys visai Lietuvai, kaip reikia prižiūrėti ir tvarkyti žydų kapinių vietą," – sakė Diana Varnaitė.
Utenoje Diana Varnaitė ir Bronislava Raupėnienė užsuko į buvusio Utenos dvaro sodybos pastatą (buvęs „Saulės“ gimnazijos istorinis pastatas), kuriame Utenos švietimo centro direktorė Vitalija Bujanauskienė pristatė galimybes rekonstruoti patalpas, pritaikant jas STEAM laboratorijoms bei kitoms veikloms, apžiūrėjo Laisvės kovų muziejų.
Daugiau nuotraukų >>>