Archeologiniai

Dailes

Memorialiniai

 Kapines 

Architeturiniai

Etnokulturiniai

Mitologiniai

Sakraliniai

2016 10 Norkunu

Parengta ir Archeologų taryboje patvirtinta Narkūnų piliakalnio su priešpiliu sutvarkymo koncepcija, prasidėjo projektavimo darbai. Nuo Utenos pusės bus formuojami takai aplink piliakalnį ir priešpilnį, netoli plento bus suformuota automobilių stovėjimo aikštelė, nuo jos akmenimis grįstas takas ves iki amfiteatro ir renginių vietos. Toliau aplink piliakalnį bus įrengti pėsčiųjų takai, kuriais ir neįgalieji galės keliauti bei grožėtis atsiveriančiais vaizdais.

Kitas takas ves į Laimės slėnį, kuriame trykšta ypatingų galių turintis ir legendomis apipintas Sveikatos šaltinis.

Pietrytinėje piliakalnio papėdėje, kairiajame Vyžuonos upelio krante, trykšta kelios, žiemą neužšąlančios versmės. Kadangi šaltinis yra drėgnoje vietoje, planuojama nutiesti taką, o ir patį šaltinį sutvarkyti, kad visi atvykę galėtų prie jo ir prieiti, ir aplink apeiti, vandens pasisemti. Spėjama, kad šią vietą pamėgs krikštynas, vestuves ar kitas progas švenčiantys uteniškiai ir miesto svečiai. Seniūnija dabar piliakalnį tvarko, kerta menkaverčius krūmus ir medžius, o piliakalnis lankytojams atsiveria visu gražumu. Planuojama įrengti laiptus į priešpilnį, į patį piliakalnį laiptai jau įrengti. Piliakalnis jau tyrinėtas ir rasta nemažai penkto amžiaus prieš Kristų brūkšniuotosios keramikos radinių.

Koncepsijos rengėjai planuoja pastatyti vieną brūkšniuotosios keramikos laikotarpio gyventojo trobą ir joje įrengti suvenyrų parduotuvėlę. Brūkšniuotosios keramikos kultūros gyvenamasis namas būtų statomas šalia Utenos – Narkūnų kelio. Įrengus renginių zoną čia galėtų vėl atgimti tradiciniai renginiai – Joninės, Žolinės, įvairūs koncertai. Ten, kur planuojama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, archeologai dar nėra tyrinėję, todėl čia gali būti atliekami kasinėjimai, o jų eiga filmuojama, kad atvykę turistai galėtų rasti įdomią informaciją informaciniame stende. Tai būtų modernus interaktyvus informacinis stendas, skirtas naudoti lauko sąlygomis. Jo rėmas gaminamas iš aliuminio ir nerūdijančio plieno, būtų sumontuotas itin stiprus ir kiek įmanoma labiau nuo vandalų apsaugotas ekranas. Čia bus pateikiama ankstesnių radinių nuotraukų ir kitos informacijos. Kadangi yra išlikusi elektros linija , planuojama įrengti piliakalnio ir priešpilio apšvietimą. Įrengus modernų apšvietimą su galimybe keisti spalvas, apačioje sėdintys žiūrovai galėtų gėrėtis nuostabiu vaizdu, tai kartu taptų ir puikia renginių dekoracija. Į pirminį projektų sąrašą yra įtrauktas dviračių takas nuo Utenos iki Narkūnų. Koncepsijos autoriai dairosi ir į netoliese esantį nenaudojamą geležinkelio tiltą. Jis gana aukštas, iškilęs virš medžių viršūnių. Iškirtus menkaverčius krūmus, atsivertų puikus vaizdas tiek į piliakalnį, tiek į apylinkes, apačioje vingiuojantį upelį. Sutvarkius šią vietą tikėtina, kad atsiras investuotojų, kurie sukurs naujų pramogų – gal kažką panašaus į dabar labai populiarius laipiojimo atrakcionus. Viską bus stengiamasi daryti taip, kad nauji objektai neužstotų natūralaus piliakalnio vaizdo.

Ateinantys metai paskelbti Piliakalnių metais, tad Utenos rajono administracija turi parengusi Narkūnų piliakalnio su priešpiliu sutvarkymo koncepciją, koncepcija jau patvirtinta, parengtas projektas ir šiuo metu ieškomos lėšos bei partneriai šį projektą įgyvendinti.